Технології

Поліграфкомбінат «Україна - головне державне підприємство в системі Держзнаку України, яке спеціалізується на виготовленні бланків цінних паперів та документів суворого обліку. Поліграфкомбінат оснащений найсучаснішим поліграфічним устаткуванням - це сучасні машини офсетного друку, які оснащені системою денситронік, яка забезпечує стабільність друку, машини для нанесення голографічних захисних елементів, які оснащені системою контролю нанесення персоніфікованих голографічних елементів та володіє сучасними технологіями захисту цінних паперів та документів суворої звітності.

Також комбінат володіє унікальною технологією та обладнанням для захисту цінних паперів та документів суворої звітності - це технологія металографії (інтагліо друк). Дана технологія дозволяє забезпечити друк з високою роздільною здатністю, та забезпечити рельєфне чітке зображення, яке неможливо фальсифікувати. На комбінаті застосовуються сучасні технології розробки оригіналів, кольороподілу, виготовлення друкарських форм, друку та післядрукарської обробки бланків цінних документів. У виробничому процесі також успішно застосовуються технології нанесення персональних даних, тобто персоніфікація бланку, персоніфікація документу. Технологія персоніфікації дозволяє виготовляти кожний наступний бланк з персональною інформацією.

Зважаючи на специфіку продукції, захист кожного її виду від підробок та фальсифікації завжди знаходиться на чинному місці. Для захисту бланків цінних паперів та документів суворого обліку від підробки та фальсифікації застосовуються спеціальні види паперу, фарби спеціального призначення з широким спектром захисних властивостей, спеціальні графічні елементи, нумерація, нанесення голографічних зображень, захисні плівки та технології персоніфікації документів.

Кількість ступенів захисту визначається Держзнаком України в залежності від необхідності та статусу документу. Основні види друкованої продукції які виготовляються на поліграфічному комбінаті «Україна»:

  • Бланки цінних паперів (акції, сертифікати акцій, облігації, ощадні, депозитні сертифікати, сертифікати якості);
  • Бланки документів суворого обліку (паспорти, трудові та медичні книжки, військові документи та посвідчення, документи про освіту - дипломи, атестати, страхові поліси, товарно-транспортні накладні, довіреності, проїзні документи, лікарняні листки, марки акцизного податку);
  • Поштові листівки, поштові марки та марковані конверти.

 

ФОРМНІ ТЕХНОЛОГІЇ

Комплекс обладнання від компанії KBA NotaSys (Швейцарія), який включає унікальну цифрову машину прямого термального експонування СТоР ІІ/Dual 10160 дозволяє виготовляти форми для вологого та сухого офсету з надзвичайною точністю та якістю. Роздільна здатність насвітлювача становить 10 160 dpi, що дозволяє відтворювати на офсетній друкарській формі лінію товщиною 10 мкм.

Обладнання Harlacher дозволяє виготовляти надякісні трафаретні форми.

Багаторічна співпраця із банкнотними фабриками національного банку України та Республіки Казахстан забезпечує виготовлення друкарських форм для інтагліо за найсучаснішими технологіями із використанням усіх можливостей, які представлені на сьогодні цим способом друку.

 

ОФСЕТНИЙ ДРУК

Високий ступінь захисту та якості спеціалізованої друкарської продукції визначається також тим, що основним друкарським обладнанням є шестифарбові друкарські машини із застосуванням "Ірисового" друку: дві КВА Rapida-74 форматом 520х740 мм та 3 КВА Rapida-105 форматом 720х1050 мм, продуктивність 15 000 арк/год.

Потужностей офсетного виробництва цілком вистачає для вчасного виготовлення таких великих та термінових проектів, як друк виборчих бюлетенів накладами по 70 000 000 прим. Або таких, як марки акцизного податку, яких за місяць в середньому виготовляється 110 000 000 для алкогольних виробів та 300 000 000 для тютюнових виробів. При цьому запас потужностей використаний лише на третину.

При друкуванні використовуються різноманітні захисні фарби як власного так і імпортного виробництва. Високоточний друк, який відтворює захисні елементи, виконані мікролініями, лініями складної геометрії, зображення виконані спеціальними растрами є запорукою надійного захисту наших документів від підробки зловмисниками.

Постійно ведеться робота по вдосконаленню друкарських технологій – випробовуються нові матеріали для задруківки та нові захисні фарби.

 

ІНТАГЛІО

Одним із ключових у світовій практиці методів захисту спеціалізованої друкарської продукції є металографічний (інтагліо) друк.

Ця технологія використовується для виготовлення банкнот. Обладнанням інтагліо друкування в Україні володіє тільки Банкнотно-монетний двір НБУ та Поліграфкомбінат «Україна».

Елементи, виготовлені інтагліо відчутні на дотик.

Парк друкарських машин інтагліо друку складається з двох машин Intagliocolor-8 фірми "KBA Giori", Швейцарія форматом 590х740 мм, та продуктивністю 8 000 арк/год дозволяє виготовляти високозахищену продукцію на рівні кращих світових зразків найважливіших видів бланків цінних паперів.

Захисні елементи інтагліо друку мають такі наші продукти. як марки акцизного податку на алкогольні вироби, різноманітні дозвільні бланки МВС, випущено кілька поштових марок.

 

НАНЕСЕННЯ ГЗЕ

Максимальну ефективність виробництва бланків цінних паперів та документів суворої звітності з голографічними захисними елементами забезпечує обладнання для нанесення голограм методом гарячого тиснення Cavomit Heidelberg (Німеччина-Греція), формат 570х770 мм, продуктивність 2 000 арк/год, з автоматизованим управлінням процесу друку парк машин складає – 8 одиниць.

Підприємство має величезний досвід у нанесенні ГЗЕ різних виробників та різних типів, ми маємо можливість наносити як ГЗЕ шпалерного типу так і покрокові ГЗЕ у вигляді окремих знаків.

Обладнання Cavomit Heidelberg також використовується для просікання продукції, яка надрукована на самоклеючому папері.

 

НАНЕСЕННЯ ПЕРЕМІННОЇ ІНФОРМАЦІЇ

Для нанесення перемінної інформації як в буквенно-цифровому так і у вигляді кодованого зображення використовуються дві аркушеві машина струминного друку фірми "Atlantic Zeiser" (Німеччина). Машина кодує та наносить інформацію за допомогою спеціальних високоточних друкарських головок які друкують з роздільною здатністю від 150 до 600dpi форматом 1060х830мм та продуктивністю 8 000 арк/год.

Друкування здійснюється спеціальними чорнилами, які стійкі до води та хімічних розчинників, що унеможливлює видалення та фальсифікацію такої інформації зловмисниками.

Машина обладнана високоточною системою друку та контролю якості.

 

НУМЕРАЦІЯ

Нумерація бланків цінних паперів та документів суворої звітності виконується способом високого друку на високотехнологічному нумераційному обладнанні Super Numerotta 212 формат 700х820 мм, продуктивність 10 000 арк/год, виробництва "KBA-NotaSys" (Швейцарія), та машинах високого друку Viktoria-1040 формат 720x1040 мм, продуктивність 3 000 арк/год, із застосуванням центрально-приводних нумераційних головок різних типів фірми "Atlantic Zeiser" (Німеччина). Парк нумераційних машин дозволяє своєчасно та якісно здійснювати нумерацію 500 000 аркушів за добу.

 

Особливу увагу на Поліграфкомбінаті «Україна» приділяють контролю якості продукції. Вимірювальна технологічна лабораторія Поліграфкомбінату «Україна» атестована згідно з Законом України "Про метрологію та метрологічну діяльність", відповідає критеріям атестації вимірювальних лабораторій відповідно до Правил уповноваження та атестації у Державній метрологічній системі. Вимірювальна технологічна лабораторія атестована на проведення вимірювань показників об'єктів згідно із галуззю. Свідоцтво про атестацію № ПТ-218/12 від 19.06.2012.

Технологічна лабораторія оснащена сучасним випробувальним устаткуванням для проведення тестувань бланків ідентифікаційних документів формату ID-1 та ID-3, яке дозволяє проводити інтенсивну перевірку документів відповідно до ІСАО та норм міжнародних стандартів ISO/IEC 10373:1993; ISO/IEC 7810:2003, IDT; ISO/IEC 7816-1:1998, IDT; ISO/IEC 18745-1(2014).

Довговічність та якість машинозчитуваних в'їзних документів (МRTD) є пріоритетом як для мандрівників, так і для Міжнародної організації цивільної авіації (ІСАО). Довговічність – найвизначніша характеристика. Протягом терміну служби документи згинають, штемпелюють, а отже вони можуть зазнати механічних пошкоджень або впливу атмосферних явищ. Застосування міжнародного стандарту ISO/IEC 18745-1 забезпечує процедуру випробовування документів на вплив навантажень, умов навколишнього середовища тощо. Слід також зазначити, що застосований міжнародний стандарт ISO/IEC 18745-1(2014) призначений не тільки для використання в роботі на підприємстві, але і застосовується нашими постачальниками матеріалів.

Об’єктом ретельного контролю є підготовка фарб. Для друкування бланків цінних паперів і документів суворого обліку використовуються сумішеві форми за стандартом Pantone. Високі вимоги до точності відтворення кольорів забезпечує створена дільниця змішування та підготовки фарб, яка оснащена спеціальним високотехнологічним устаткуванням. На дільниці використовуються базові фарби з яких за допомогою електронної системи з використанням спеціалізованих програм та за розробленими рецептами відтворюють не тільки будь-який колір системи Pantone, але й спеціалізовані, унікальні фарби.

Спеціальне програмне забезпечення дозволяє прецизійно контролювати процес приготування фарб та досягати високих кольорометричних характеристик, що є запорукою ідентичності повторних накладів. Комплекс дає змогу створювати власні рецепти фарб і додавати до них захисні інгредієнти, підвищуючи таким чином надійність захисту друкованої продукції. У даний час Поліграфкомбінат повністю забезпечує власні потреби сумішевих фарбах і навіть має можливість виконувати замовлення інших компаній на виготовлення сумішевих фарб. Усі базові фарби зберігаються на складах, детальний баланс щоденних витрат суворо контролюється.

Поліграфкомбінат «Україна» є дійсним членом науково-дослідної організації «Fogra» та підтримує дослідження і розробки в галузі ідентифікаційних, захищених та паспортних документів.

Для проведення тестувань різних видів друкованої продукції у дослідному інституті «Fogra» функціонує експериментальна дослідницька лабораторія. Лабораторія акредитована DAkkS Deutsche Akkreditierungsstelle GmbH згідно зі стандартом DIN EN ISO/IEC 17025 (2005).

В умовах цієї лабораторії було проведено тестування зразків нових видів продукції Поліграфкомбінату «Україна» – бланків паспортів та карток ID-1, та отримано протоколи тестувань зазначеної продукції.

У результаті проведених тестувань Поліграфкомбінат «Україна» отримав незалежну експертизу на підтвердження якості та успішного проходження тестувань бланків паспортів та карток формату ID-1.

Протоколи тестувань надають змогу нашим замовникам та іншим зацікавленим особам пересвідчиться в успішному проходженні тестувань бланків паспортів та карток формату ID-1, а також у тому, що зазначена продукція відповідає рекомендаціям ICAO та вимогам міжнародних стандартів ISO/IEC7810:2003; ISO/IEC 10373-1:2006; ISO/IEC 18745-1:2014.